Att avgöra en lätt boll

Att avgöra en lätt boll

För nya spelare kan det vara svårt att avgöra en lätt boll. Du har gjort allt förarbete för att vinna poängen, men antingen slår du i nätet eller för långt.

Alla känner igen situationen där man har gjort ett bra förarbete på banan. Du har pressat din motståndare till en dålig retur och nu har du chansen att avgöra poängen.

Ofta ser vi att spelare gör misstag i dessa uppenbara lägen. Det kan vara att bollen hamnar i nätet eller att slaget går för långt.

Sandy visar här hur du enkelt kan avgöra en poäng:


Bollar du bör avgöra

  • Bollar som studsar mellan nätet och den andra stolpen
  • Höga bollar vid nätet där du har gott om tid

Normalt, när du får en boll som någon av de ovanstående möjligheterna, kommer dina motståndare sannolikt att backa bakåt på banan.

Här bör du placera bollen

Du bör placera bollen i mitten av banan, precis nere vid glaset. Det betyder att ditt slag ska ha slice (backspin), så att bollen efter att ha träffat glaset skruvar ner mot golvet.

Att slå bollen mot mitten gör att du verkligen kan fokusera på ett bra slag utan att riskera att träffa sidorna. Dessutom, när dina motståndare är placerade i mitten efter returen, skapar det öppna ytor ute vid sidorna.

Om din motståndare lyckas returnera bollen har du nu möjlighet att slå samma slag, men denna gång mot något av hörnen. Eftersom du redan har pressat motståndarna in mot mitten, borde det nu finnas utrymme för ett hårt slag med slice (backspin) ut mot hörnen.

Tips: Var alltid redo för en ny retur!

Undvik dessa vanliga misstag

  • Om du får en boll vid nätet som antingen studsar mellan nätet och den andra stolpen eller om du får en hög boll vid nätet, bör du aldrig slå en stoppboll!

    Du ger nämligen dina motståndare gott om tid att hinna fram till bollen. Om din stoppboll inte är perfekt kan motståndarna dessutom ta över nätpositionen.

  • Slå heller inte med för mycket kraft. Om ditt slag är för hårt kan motståndarna låta bollen studsa tillbaka från glaset och enkelt returnera den över nätet. Målet är att hålla motståndarna kvar långt bak på banan, så det är ofta bättre att minska kraften något.